8 NİSAN FİZYOTERAPİSTLER GÜNÜ KUTLANDI

    Ülkemizde ilk kez 1985 yılında kutlanmaya başlanan 8 Nisan Fizyoterapistler günü Üniversitemiz Devlet Konservatuarı Konferans Salonu'nda Dekanımız, Bölüm Başkanımız, Türkiye Fizyoterapistler Derneği Temsilcisi Uzm. Fzt. Reyhan Özgöbek, Öğretim Üyelerimiz, Araştırma Görevlilerimiz ve öğrencilerimizin katılımıyla kutlandı.
    Fizyoterapistler günü dolayısıyla Fakültemiz Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanlığınca düzenlenen “Farklı Yönleri ile Fizyoterapi” sempozyumunun açılışında Dekanımız Prof. Dr. Sedat Üstündağ yaptığı konuşmada “Bir asra yakın süre başkentlik yapmış, kültür-sanat ve serhat şehrimiz Edirne de 8 Nisan Fizyoterapistler gününü sizlerle birlikte kutlamaktan, bu vesile ile “Farklı Yönleriyle Fizyoterapi” Sempozyumuna katılmaktan  duyduğum onuru belirleterek ve Başta Sevgi  Özdinç hocamız olmak üzere sempozyumun düzenlenmesinde emeği olan tüm hocalarımıza teşekkür ederek  sözlerime başlamak istiyorum.
    Kıymetli katılımcılar, malumunuz Fizyoterapi ve Rehabilitasyon tarihi çok eski dönemlere dayanan bir bilimdir, sanattır, bu anlamda yazılı kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre  fizyoterapi ve rehabilitasyon (FTR) kapsamındaki ilk uygulamalar, M.Ö. 460 yıllarında önce Hipokrat’ın, sonra da Galen’in uyguladığı manuel terapi ve hidroterapi tekniklerine dayanmaktadır. 
    Yüzyıllar içinde büyük gelişim gösteren FTR, özellikle 1900’lü yıllardan itibaren yaygınlaşmış ve İkinci Dünya Savaşı sonrasında sistematik uygulamalar ve bilimsel yayınlar artmıştır. 
    Ülkemizde  fizyoterapi uygulamalarını  tarihçesi Prof. Dr. İhsan Doğramacı tarafından Hacettepe Üniversitesi FTR Yüksekokulu’nun 1961 yılında kurulması ile başlamıştır. Hacettepe Üniversitesi FTR Yüksekokulu 25 yıl boyunca Türkiye’de fizyoterapist yetiştiren tek okul olmuş; daha sonra sırasıyla İstanbul (1986), Dokuz Eylül (1993), Üniversiteleri’nin FTR bölümleri açılmış ve fizyoterapist yetiştirmeye devam edilmiştir. 
    Sonraki yıllarda artan fizyoterapist ihtiyacını karşılamak üzere fizyoterapi eğitimi veren üniversite sayısı ve kontenjanlar hızla artış göstermiştir. Fizyoterapistler bugün ortopedik rehabilitasyon, nörolojik rehabilitasyon, kardiyopulmoner rehabilitasyon, kadın sağlığı, ortez ve protez gibi pek çok farklı alanlarda insanlığa hizmet vermekte toplumunu sağlıklı yaşam kalitesine önemli katkıda bulunmaktadırlar.
    Bu anlamda Fakültemiz Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü ilk kez 2009 yılında öğrenci almaya başlamış, halen    5 öğretim üye ve görevlisi,    5 araştırma görevlisi ve öğrencisi olan bölümümüz 2012-2013 yılından itibaren toplam altı kuşak mezun vermiş ve Bölümümüzden diploma alan toplam    389 genç meslektaşımız sağlık ordumuzun başarılı neferleri olarak ülkemizin sağlıklılık düzeyinin ve yaşam kalitesininin artırılmasına önemli katkılar vermeye başlamışlardır. Sizlere memnuniyetle bildirmek isterimki geçen ay Fizyoterapi ve Rehabilitasyın Bölümümüze bağlı Hareket bilimi ve fizyoterapi rehabilitasyon, ortopedik fizyoterapi rehabilitasyon, nörolojik fizyoterapi rehabilitasyon, Pediatrik fizyoterapi rehabilitasyon dört ana bilim dalı         kurulması kararı senatomuzda onaylanmıştır. Eminim bu durum eğitim-öğretim kalitemizin arttırılmasına da önemli etkiye sahip olacaktır.
    Ülkemizde 8 Nisan 1985 tarihinden itibaren kutlanmaya başlanan, 1995 yılında Türkiye Fizyoterapistler Derneği adına Prof. Dr. Hülya Kayıhan tarafından Dünya Fizyoterapistler deneği  Genel Kurulu'nda yapılan öneri doğrultusunda 1995 yılından buyan 'Uluslararası Fizyoterapi Günü' olarak kutlanmaya başlanan Fizyoterapistler günü kapsamında düzenlenen sempozyumuzun başarılı geçeceğine bilimsel farkındalığın artırılmasına önemli katkı sağlayacağına olan inancımla saygılarımı sunuyor, başarı ve sağlık diliyorum.” konuları üzerinde durdu.
    Bölüm Başkanımız Dr. Öğretim Üyesi Sevgi Özdinç yaptığı konuşmada ; 2019 yılı 8 Nisanı, mezun olarak kutladığı 31. Ulusal fizyoterapistler günü olduğunu, hastalıkta sağlıkta hayata değer katan bu meslekteki 31 yıllık yolculuğumda 18 yıllık  saha, 13 yıllık akademisyenlik deneyimi olduğunu, her ikisinde de farklı mutluluk, manevi doyum ve sıkıntılar yaşadığını dile getirdi ve şöyle devam etti;
Bu yolculuktan süzgecimde takılanları sizinle paylaşmak isterim.İyi bir fizyoterapist olmak için elbette iyi bir bilgi donanımına sahip olmak, olmazsa olmaz önkoşul dur. Ancak yeterli değildir. PNF ‘in (Fizyoterapi eğitiminde alınan temel derslerden biri) 5 temel felsefesi ile İyi bir fizyoterapist olmanın 5 temel felsefesini örtüştürmek istiyorum.
 Pozitif yaklaşım
*İnsanı sevme, teşvik ve kolaylaştırma, uygun ve etkili iletişim.
*Kendiniz ve çevrenizle barışık olun.
*Kendinize, meslektaşlarınıza, tüm insanlara ve doğaya saygılı olun.
 2.Rezervlerin mobilize edilmesi
*Tüm insanların kullanmadığı potansiyel kapasiteleri vardır. Bunu açığa çıkartmak için odaklanın.
*Tıkandığınız noktalarda bir adım geri çekilerek, büyük resmi görmeye çalışın sizi sorunun çözümüne götüren potansiyel bir kaynak mutlaka bulursunuz.
*Çevrenizde var olan kaynaklardan yardım veya destek istemekten çekinmeyin.
*Bireysel gelişiminize odaklandığınız kadar mesleğin ve meslektaşlarınızın gelişimine de katkı sağlayın.
 3. Fonksiyonel Yaklaşım
  *Fonksiyon adaklı yaklaşım sizi en uygun ve en kestirme yoldan çözüme  götürecektir. Unutmayın temel ihtiyaç, extremitenin hareketinden öte onun fonksiyonel olmasıdır.
 4. Motor Kontrol ve Motor öğrenme prensipleri
*Farkındalık, uygulama, bol tekrar, hayatın içine dahil etme.
  1. Maximum Bağımsızlık Seviyesine Ulaşma
*Maximum bağımsızlık seviyesine ulaşmak için bilgilerinizi sentez edin ve çok çalışın. Yaratıcı düşünün ve fark yaratın.
*Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi” Başarılı olmak için tek bir şeye ihtiyacınız var. O da çok çalışmak.
Ulusal Fizyoterapistler günümüz kutlu olsun diyerek konuşmasını bitirdi.
Konuşmaların ardından sempozyum Türkiye Fizyoterapistler Derneği Temsilcisi Uzm. Fzt Reyhan ÖZGÖBEK, Dr.Öğr.Üyesi Gülnur ÖZTÜRK, Dr.Öğr.Üyesi Hilal KEKLİCEK, Dr.Öğr. Üyesi Özgü İNAL, Dr.Öğr.Üyesi Sinem SALAR ve Öğr.Gör. Dr. Berna TUNÇER'in sunumlarıyla devam etti. 
Ek Resimler
Bu içerik 11.04.2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 308 kez okundu.