SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ AYLIK BASIN BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI KAPSAMINDA DEKANIMIZ PROF.DR. SEDAT ÜSTÜNDAĞ BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

    Sağlık Bilimleri Fakültesi Aylık Basın Bilgilendirme Toplantıları kapsamında Dekanımız Prof. Dr. Sedat Üstündağ, Dünya Böbrek Günü olması nedeniyle "Böbrek Sağlığı" konusunda 13 Mart 2019 tarihinde fakültemizde basın toplantısı düzenledi.
  Dekanımız toplantıda, Türkiye'de yaklaşık 10 milyon böbrek hastasının bulunduğunu,  böbrek hastalarının sadece yüzde 10'unun hastalığının farkında olduğunu ve önlem aldığını belirterek son yapılan araştırmalarda Türkiye'deki böbrek hastası sayısının sürekli arttığını gösterdiğini ifade etti.
    Böbrek hastalığının bireye ve topluma maliyetinin yüksek olduğunu dile getiren Dekanımız, şöyle devam etti:
   "Böbreği korumanın ilk yolu, anne karnındayken böbreğe saygı duymakla başlıyor. Böbrek dokuları, anne karnında ikinci aydan itibaren olgunlaşmaya başlıyor. Tam doğum olacak güne kadar büyüyor ve doğduktan sonra bir tane dahi böbrek hücresi oluşturulamıyor. O yüzden en sağlıklı insanların dahi böbrek fonksiyonları, 25 yaşından itibaren her yıl yüzde 1 azalıyor. Dolayısıyla anne karnında yeteri kadar böbreklerimizi geliştirmemiş olursak, erişkin yaşamda çok daha hızlı böbrek hastalığı gelişiyor.
   Anne karnında böbreğin gelişmemesinin en önemli nedeni, zamanından önce, anne veya çocuk sağlığı açısından herhangi bir zorunluluk olmamasına rağmen zamanından önce yapılmış sezaryen doğumlardır. Eğer bebek, normalden iki hafta önce doğurtulursa her bir böbreğin 1 milyon 200 bin işçi olacağına, 800 bin işçisi olur. Dolayısıyla o çocuğun böbrek hücreleri az olduğu için böbrek yetersizliğini çok daha hızlı geliştirmiş oluyor."
"Tuz ile kendimizi zehirliyoruz"
   Dekanımız Prof. Dr. Sedat Üstündağ, Türkiye'deki günlük tuz tüketiminin 15 gramla böbreklerin temizleyebileceği tuz miktarından 3 kat fazla olduğuna işaret etti.
İnsan vücudunun dışarıdan tuza ihtiyaç duymadığını anlatan Dekanımız, "Bir çay kaşığı kadar sofra tuzunu fazla aldığımızda vücudumuzda 4 su bardağı suyu fazladan tutar. Bir taraftan ödem olur, diğer taraftan kan basıncı yükselir ve hem böbreğimizi hem de kalbimizi olumsuz etkiler, yaşam kalitesini etkiler ve düşürür. Adeta tuz ile kendimizi zehirliyoruz. Türkiye'de dünya ülkeleri arasında tuz tüketiminde ilk sırada yer alıyor. Tuz kullanımını en aza indirmenin yanı sıra böbrekleri korumak için sağlıklı beslenmeli, hareketi artırmalı, sigara ve alkolden uzak durmalıyız. Aynı zamanda gereksiz ilaç kullanımından kaçınıp, hastalığı erken dönemde tanımalı ve tedavi etmeliyiz." ifadelerini kullandı.
"Vücudumuzun normal sofra tuzuna hiçbir şekilde ihtiyacı yok"
   Dekanımız tuz konusuyla ilgili bir bilgi kirliliği bulunduğunu belirterek, "Televizyonlarda daha çok ekstrem konuşan insanlar ilgi görüyor. İnsanlara önerilen kaya tuzu, Himalaya tuzu ya da deniz tuzlarının içinde yüzde 95'i bildiğimiz sofra tuzundan oluşuyor. Bazılarında yüzde 2 başka mineraller var, bazılarında ise radyoaktif maddeler var ancak külliyen zarar. Bizim ihtiyacımız olan tuz, zaten yiyeceklerimize yerleştirilmiş. Vücudumuzun normal sofra tuzuna hiçbir şekilde ihtiyacı yok. Yiyeceklerin içinde bulunan öz tuz, bizim için yeterli." şeklinde konuştu. 
    Çok sayıda basın mensubunun katıldığı toplantı iyi niyet dilekleriyle sona erdi.
Basın Toplantısına ilişkin haber linkleri:
https://www.youtube.com/watch?v=RHGcrHZ5D_A
https://www.aa.com.tr/tr/saglik/tu-saglik-bilimleri-fakultesi-dekani-prof-dr-ustundag-bobregi-korumak-anne-karninda-basliyor/1416923
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/turkiyede-urkutucu-rakam-10-milyon-kisi-bu-yuzden-hasta-41147814
http://www.milliyet.com.tr/turkiye-icin-urkutucu-rakam-10-gundem-2841759/
https://www.haberturk.com/prof-dr-ustundag-bobregi-korumak-anne-karninda-basliyor-2402248
https://www.mynet.com/bobregi-korumak-anne-karninda-basliyor-110105031740
http://www.gazetevatan.com/urkutucu-rakam-10-milyon-kisi-bobrek-hastasi--1244122-saglik/
http://edirnemedya.net/print/news/31658.html
http://www.vatandasgazetesi.com.tr/gundem/bobregimizi-korumak-icin-soz-vermeliyiz-h3868.html
http://www.edirnehaberci.com/edirne/prfdrustundag-bobregi-korumak-anne-karnindan-basliyor-h83087.html

Bu içerik 14.03.2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 444 kez okundu.